Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy w Deszcznie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Wyprawka szkolna 2011-2012


WYPRAWKA SZKOLNA 2011/2012

Wójt Gminy Deszczno informuje, że wzorem lat ubiegłych również w roku szkolnym 2011/2012 będzie realizowany rządowy program pomocy uczniom w 2011r. „Wyprawka szkolna”.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników udzielana będzie uczniom:

1. rozpoczynającym w roku szkolnym 2011/2012 naukę w klasach:

- I, II, III szkoły podstawowej,

- III gimnazjum.

2. słabo widzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym umowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, zwanymi dalej „uczniami niepełnosprawnymi”, realizującym w roku szkolnym 2011/2012 obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w szkołach dla dzieci i młodzieży.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników uczeń może otrzymać tylko ze względu  na jedno z trzech wymienionych kryteriów, tj. ze względu na:

1) kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.) tj. tj. 351 zł netto miesięcznie na jedną osobę w rodzinie.                            

2) przypadki określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, poza kryterium dochodowym, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, na podstawie decyzji dyrektora szkoły. W grupie uzasadniającej szczególne sytuacje życiowe znajduje się m.in. sieroctwo, bezdomność, ciężka choroba, przemoc w rodzinie, alkoholizm, narkomania, zdarzenia losowe itp.

3) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy   z dnia  7 września 1991 r. o systemie oświaty, dla ucznia:

a) słabo widzącego,

b) niesłyszącego,

c) z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz

d) z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność  wymieniona w lit. a-c bez względu na kryterium dochodowe.

W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, o którym mowa w pkt. 3 do wniosku - zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów - należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną.

Pomoc jest udzielana na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innych osób, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.

Dyrektor szkoły zwraca rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym) koszt zakupu podręczników po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy. W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego) lub rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników.

Dofinansowanie zakupu podręczników będzie wynosić:

  • dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej  do kwoty 180 zł

  • dla uczniów niepełnosprawnych uczęszczających do klas  I-III szkół podstawowych do kwoty 180 zł

  • dla uczniów klas III gimnazjum do kwoty 325 zł

  • dla uczniów niepełnosprawnych uczęszczających do klas  I-III gimnazjum do kwoty 325 zł

  • dla uczniów niepełnosprawnych uczęszczających do klas IV-VI szkoły podstawowej do kwoty 210 zł

Rodzice zainteresowani pozyskaniem dofinansowania powinni złożyć wniosek (druki do pobrania  w szkołach) w terminie do 5 września 2011 r. do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2011/2012

OBJAŚNIENIA

Dofinansowanie zakupu podręczników przyznawane jest na podstawie dochodu rodziny   z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku. Np. jeżeli rodzic składa wniosek w miesiącu sierpniu przedstawia dochody rodziny za miesiąc lipiec.

Kwota dochodu uprawniająca do przyznania dofinansowania nie może być wyższa niż 351 zł netto na osobę  w rodzinie.

W celu ubiegania się o przyznanie dofinansowania niezbędne jest przedstawienie wszystkich dochodów osiąganych przez członków rodziny. Należy pamiętać, że dochodem  w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej są np. świadczenia rodzinne, alimentacyjne, dodatek mieszkaniowy, alimenty płacone zgodnie z wyrokiem. W przypadku kiedy członek naszej rodziny płaci alimenty na osobę z poza rodziny to płaconą kwotę alimentów odejmujemy od dochodu rodziny.

Obliczenie dochodów rodziny odbywa się na podstawie  ustawy o pomocy społecznej   zgodnie, z  którą ,, Rodzinę tworzą osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące"

1. Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub  w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez   względu   na  tytuł i źródło  ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:

  • miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;

  • składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu  Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;

  • kwotę alimentów  świadczonych na rzecz innych osób.

  • do dochodu ustalonego w myśl ust.1 nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego oraz wartości świadczeń w naturze.

2. Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:

  • zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości dochodów netto  uzyskanych przez członka rodziny w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, jeżeli dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych,

  • zaświadczenie z ZUS lub KRUS o otrzymywanych świadczeniach lub odcinek renty /emerytury za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku,

  • zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy potwierdzające, że osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna bez prawa do zasiłku lub zaświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku,

  • zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej o uzyskiwanej pomocy materialnej lub decyzja o przyznaniu zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłków, a także zasiłku pielęgnacyjnego (kserokopia),

  • decyzja o przyznaniu zasiłku stałego i okresowego z Ośrodka Pomocy Społecznej (kserokopia),

  • oświadczenie o wysokości otrzymanych alimentów  lub kserokopia dokumentu stwierdzającego wysokość otrzymywanych alimentów w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku,

  • stosowne zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiągniętym dochodzie z innych źródeł niż w pkt. 1-6 w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (według zasad określonych w ustawie o pomocy społecznej),

  • nakaz  płatniczy za 2011 z Gminy o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego lub zaświadczenie z Gminy o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego (ilość ha przeliczeniowych).

  • oświadczenie o dochodach uzyskiwanych z pracy dorywczej.

Akty prawne dotyczące Programu „Wyprawka szkolna w 2011/2012"  są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: http://www.men.gov.pl

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Anna Przybylska 10-08-2011 09:58
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 10-08-2011
Ostatnia aktualizacja: - 10-08-2011 09:58